Ranging from drawings and video to performative and collaborative practices, İnci Eviner’s large body of work comprises multilayered pieces that originate from drawings. Eviner explores politics of desire, space, subjectivity and its potentiality. As an artist, she is aware of the traumas with which we live that demand a new kind of listening and witnessing. She follows the current practices of power on the female body and researches outside of the given identity that is in a continuous state of enactment.

She has shown her work in solo and group exhibitions worldwide. She has been invited to participate in numerous biennials including Istanbul, Venice, Taiwan, Thessaloniki, Shanghai, Busan and Aichi. Among the museums where her works have been exhibited are The Drawing Center, the Philadelphia Museum of Art, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Musée Modern de la Ville, Paris, Massachusetts Museum of Contemporary Art, Palais des Beaux-Arts, Lille and Istanbul Modern, Istanbul.

Born in Ankara, Eviner lives and works in Istanbul.

İnci Eviner’in desenden videoya, performanstan kolektif çalışmalara uzanan geniş yapıt yelpazesi temel olarak desene dayanır ve çok katmanlı parçalardan oluşur. Arzu politikalarını, uzamı, öznelliği ve öznellik olanaklarını irdeleyen Eviner, bir sanatçı olarak, bize eşlik eden travmaların yeni tür bir dinleme ve tanıklık gerektirdiğinin farkındadır. Sanatçı, iktidarın kadın bedeni üzerindeki mevcut uygulamalarının izini sürer ve sürekli sahneye konulmakta olan sabit kimliğin ötesini araştırır.

Yapıtları dünyanın dört bir yanındaki kişisel sergiler ve grup sergilerinde yer almış olan Eviner İstanbul, Venedik, Tayvan, Selanik, Şangay, Busan, Aichi ve Sharjah gibi pek çok bienale davet edildi. Sanatçının yapıtları The Drawing Center, the Philadelphia Museum of Art, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Massachusetts Museum of Contemporary Art, Musée Modern de la Ville, Paris, Palais des Beaux-Arts, Lille ve İstanbul Modern, İstanbul gibi müzelerde sergilendi.

Ankara doğumlu Eviner, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.