Nejad Devrim (1923-1995). Born to parents, the author İzzet Melih Devrim and artist Fahrülnissa Zeid, Nejad Devrim is the nephew to Cevat Şakir “The Fisherman of Halicarnassus” and artist Aliye Berger. As a member of a family nearly whose members are artists, Devrim left for Paris in 1946 – five years later completing his studies at the Istanbul Faculty of Fine Arts in 1941.

In Paris where he lived until 1968, he exhibited with the celebrated artist of the day and appeared among the Paris intelligentsia together with the most prominent names of the Abstract Art. In 1968 he left Paris and got established in Poland, where he  lived until his passing in 1995. 

Perhaps the most significant name of the modern Turkish art, Devrim is acknowledged as the first artist that has integrated the abstract into the Turkish painting. He crowned his artistic career especially through the abstract paintings he created in 1950’s.

His works are included in the collections of Istanbul Museum of Painting and Sculpture; İstanbul Modern; Musée National d’Art Modern, Paris; Musée d’Art Modern de la Ville de Paris; Nantes Musée des Beaux-Arts; National Museum of Warsaw; Musée Royaux des Beaux-Arts, Brussels as well as in other private collections.

 

Nejad Devrim (1923–1995). Yazar İzzet Melih Devrim ile ressam Fahrülnissa Zeid’in oğlu olarak dünyaya gelen Nejad Devrim’in dayısı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir, teyzesi ise ressam Aliye Berger’dir.  Neredeyse tamamı sanatçı bir ailenin çocuğu olarak hayata başlayan Nejad Devrim 1941 yılında girdiği İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten sonra 1946 yılında Paris’e gider.

1968 yılına kadar yaşadığı Paris’de dönemin ünlü sanatçıları ile birlikte sergilere katılır, soyut sanatın en önemli isimleri ile Paris entelijansiyası içinde yer alır.  1968 yılında Paris’i terk edip vefat edecegi 1995 yılına kadar Polonya’ya yerleşir.

Modern Türk sanatının belkide en önemli ismi olan Nejad Devrim Türk resmine ilk soyut resmi yapan sanatçı olarak geçer. Özellikle 50’li yıllarda gerçekleştirdiği soyut resimleri ile sanatını zirveye taşır.

Yapıtları İstanbul Resim Heykel Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, İstanbul Modern, Paris Musée National d’Art Modern, Musée d’Art Modern de la Ville de Paris, Nantes Musée des Beaux-Arts, Varşova Milli Müzesi, Brüksel, Musée Royaux des Beaux-Arts ve çeşitli özel koleksiyonlarda yer almaktadır.