“I went into photography because it seemed like the perfect vehicle for commenting on the madness of today’s existence.
I’m trying to pick up on that madness and give it some order”
– R.M

 

Robert Mapplethorpe was born in Floral Park, Queens, USA in 1946. He earned a B.F.A. from Pratt Institute in Brooklyn, where he started producing artworks in a variety of media collages. Mainly because he required photographic imagery in these early works, he started using a Polaroid camera in the mid-1970s and gradually shifted towards photography as his main medium. During the 1970s, his photography bears the mark of his personal life intertwined very much with the pre-AIDS underground lifestyles in New York. In the early 1980s, Mapplethorpe’s photography begins to attain a more formal, classical style with which he is usually associated. A year before his passing, in 1988 The Whitney Museum of American Art mounted his first major American museum retrospective. The same year, the artist established the Robert Mapplethorpe Foundation to represent his work while supporting medical research for HIV treatments.

Robert Mapplethorpe Estate is represented by Galeri Nev Istanbul in Turkey.

 

“Fotoğraf çekmeye başladım çünkü çağımızın varoluş karmaşasına bir yorum getirmenin en kusursuz aracı fotoğraf gibi göründü.
Ben bu karmaşayı yakalamaya, ona bir düzen getirmeye çalışıyorum”
– R.M

Robert Mapplethorpe 1946 yılında Floral Park, Queens, ABD’de doğdu. Mezun olduğu Brooklyn’deki Pratt Institute’ta pek çok farklı malzemeyi kullanarak ilk eserlerini üretti. Bu erken tarihli eserlerinde fotoğrafa ihtiyaç duyması üzerine 1970’lerin ortasında Polaroid kamera ile tanıştı ve zamanla ana disiplinini fotoğraf olarak belirledi. Yetmişli yıllarda çektiği fotoğraflar New York’un AIDS öncesi underground yaşam tarzıyla içiçe olan özel yaşamından izler taşıdı. 1980’lerin başında ise fotoğrafları daha formel ve klasik bir stile erişti. Ölümünden bir yıl önce, 1988 yılında Whitney Müzesi’nde ilk büyük retrospektif sergisi düzenlendi. Sanatçı aynı yıl eserlerini temsil etmek ve HIV araştırmalarını desteklemek üzere adını taşıyan vakfı kurdu.

Robert Mapplethorpe Türkiye’de Galeri Nev İstanbul tarafından temsil edilmektedir.