Alev Ebüzziya Siesbye
Alev Ebüzziya Siesbye
07.12.2018 - 12.01.2019

ALEV EBÜZZİYA SIESBYE

07.12.2018 – 12.01.2019

Ceramic artist Alev Ebüzziya Siesbye will be exhibiting her new works in Galeri Nev Istanbul starting from December 7th, 2018. The artist who opened her last solo show in 2012 will meet her viewers in Istanbul after a six- years break.

Alev Ebüzziya Siesbye’s works have been regularly displayed in Turkey since 1987. In 2001, a retrospective of the artist was organized at the Kunstindustrimuseet in Copenhagen and later on at the Museum of Islamic arts in Istanbul, where the art lovers had an opportunity to see all of her works produced between 1964 and 2000. In this exhibition, the artist presents 19 works in forms that we are used to, but produced only in the colour scales of red and yellow. The display that can be visited until January 12, 2019, is supported by Gaggenau that left behind 335 years with the tradition of combining arts and crafts.

By shaping the stoneware; the oldest form we know in history, as well as soil, colour and the space itself, Ebüzziya’s works that become contemporary art objects are being displayed in more than thirty international museums all around the world. Even though they are mostly defined by their magic, poetry or imaginariness, Ebüzziya’s stoneware ceramics are considered unique in terms of their technical mastery. The last stoneware works of Alev Ebüzziya Siesbye, who is cited as one of the few ceramic masters in the world by international art historians and art critics, can be seen at Galeri Nev Istanbul until January 12, 2019.

The exhibition of Alev Ebüzziya Siesbye is supported by Gaggenau

*

ALEV EBÜZZİYA SIESBYE

07.12.2018 – 12.01.2019

Seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye yeni işlerini 7 Aralık 2018 tarihinden itibaren Galeri Nev İstanbul’da sergileyecek. Son sergisini 2012’de açan sanatçı, altı yıl aradan sonra yeniden İstanbullu izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Alev Ebüzziya Siesbye, 1987’den beri Türkiye’de düzenli olarak eserlerini sergiliyor. 2001 yılında, sanatçının önce Kopenhag Kunstindustrimuseet’de, daha sonra ise İstanbul İslam Eserleri Müzesi’nde retrospektif sergileri düzenlenmiş ve sanatseverler Alev Ebüzziya Siesbye’nin 1964-2000 yılları arasında gerçekleştirdiği eserleri toplu halde görme imkanı bulmuşlardı. Sanatçı bu sergisinde ise, öncekilerden farklı olarak sadece kırmızı ve sarının farklı tonlarıyla oluşturduğu sırlarla karşımıza çıkıyor ve kendisinden görmeye alıştığımız formlarda 19 eserini sergiliyor. 12 Ocak 2019 tarihine kadar görülebilecek olan sergi sanatla zanaatı bir araya getiren geleneğiyle 335 yılı geride bırakan Gaggenau tarafından destekleniyor.

Tarihte bildiğimiz en eski form olan çanağı, toprak ve rengin yanı sıra, boşluğu da biçimlendirerek çağdaş sanatın bir nesnesi haline getiren Ebüzziya’nın eserleri, otuzdan fazla uluslararası müzede de izleniyor. Çoğunlukla büyüsü, şiirselliği ya da düşselliği ile tanımlansa da, Ebüzziya’nın yüksek pişirimli gözeneksiz seramikleri teknik ustalık bakımından da eşsiz olarak değerlendiriliyor. Uluslararası sanat tarihçileri ve eleştirmenler tarafından dünya seramik sanatının sayılı ustaları arasında anılan Alev Ebüzziya Siesbye’ın son çanakları, 12 Ocak 2019 tarihine kadar Galeri Nev İstanbul’da izlenebilir.

Alev Ebüzziya Siesbye sergisi Gaggenau tarafından desteklenmektedir