Solo show: Jean-François Rauzier
Solo show: Jean-François Rauzier
11.05.2012 - 09.06.2012

Jean-François Rauzier is at Galeri Nev İstanbul
with his first solo show in Turkey

Jean-François Rauzier’s first solo exhibition in Turkey is opening at Galeri Nev Istanbul on May 11th 2012, Friday.
Jean-François Rauzier’s works, termed as hyperphotos by the artist, are in a quest for an innovative and ingenious method, particularly setting itself apart from traditional forms. Just like in Dada and Surrealism, his photographs challenge the old canons of the composition, reassembles the fragments by questioning the role of contemporary imagery. In order to make all the details of a static image visible, his photographs strive for freezing the moment and capturing the panoramic and the macro vision simultaneously.

Rauzier’s works transform mundane reality, dazzle with their dimensions and invite the viewer to a journey beyond the visible world. The artist assembles thousands of close-up images into monumental works through his collages and thus preserves the focus and sharpness of the smallest detail. Laying out every element carefully, he creates his own unique supernatural world. He assembles the images of a great variety of objects gathered after long photographic sessions so as to animate a fantastic landscape or a Baroque masterpiece with the help of digital technologies. To realize his surreal envisions and to convey the viewer beyond fantasies, Rauzier weaves a magical space with the techniques of digital photography.
By multiplying the structures and monuments, which turn out to be the symbols for prosperity, power and art, the artist aspires the viewer to be lost among the details of this enriched experience. Following major cities like Paris, New York and Barcelona, scenes from Istanbul are now appearing in the works of Rauzier.

Jean-François Rauzier was born in 1952 France. After he graduated from L’Ecole Louis Lumiére he started his professional carrer as a photographer. The artist continues his work termed as hyperphotos since 2002. Rauzier got the Arcimboldo award in 2008 in the area of digital creativity. His works have been exhibited in London, Los Angeles, Seul, Beijing, Paris, Barcelona and Moscow. Rauzier received Eurazeo award in 2010.
The exhibition is on view at Istanbul Galeri Nev between May 11th and June 9th.

The gallery is located on İstiklal Caddesi, Mısır Apt. No:163, 4th Floor, Beyoğlu, Istanbul. Please contact for further information and images: info@galerinevistanbul.com

Jean-François Rauzier’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Galeri Nev İstanbul’da açılıyor.

“Jean-François Rauzier”nin sergisi, İstanbul Galeri Nev’de 11 Mayıs 2012, Cuma tarihinde açılıyor.

Jean-François Rauzier’nin hiper-fotoğrafları geleneksel formlardan belirgin şekilde farklılaşan, yeni bir yaratıcı yöntem arayışındadır. Dadaizm ve Sürrealizm’in de yaptığı gibi, kompozisyonun eski kanunlarını yıkar; çağdaş resmin işlevini sorgulayarak fragmanları yeniden bir araya getirir. Onun fotoğraflarında “zamanı durdurmak ve statik bir imajın tüm ayrıntılarını görünebilir kılmak için panoramik ve makro-bakış aynı anda yakalanmaya” çalışılır.

Rauzier’nin işleri günlük gerçekliği dönüştürür, boyutları ile büyüler ve izleyicisini görünen dünyanın ötesine yolculuğa çıkartır. Sanatçı binlerce yüksek çözünürlükte yakın plan görünümünü kolaj tekniği ile anıtsal resimlere dönüştürür; böylelikle en küçük ayrıntının odak ve netliğini korur. Tüm unsurları dikkatle düzenleyerek, kendi insan yapımı doğaüstü dünyasını oluşturur. Uzun fotografik dönemlerinin sonucunda toplamış olduğu pek çok objeyle, yeni teknolojileri kullanarak, fantastik bir manzara veya barok bir başyapıtı canlandırır. Rauzier gerçeküstü tasavvurlarını nesneleştirmek, izleyiciyi fantezi ötesine yönlendirmek için yirmi birinci yüzyıl teknikleriyle sihirli bir mekanı dokur.

Fotoğraflarında zenginlik, güç ve sanatın sembolü haline gelmiş yapı ve anıtları kendi üslubuyla çoğaltarak, izleyicinin zenginleştirilmiş bu deneyimin detaylarında kaybolmasını arzu eder. Paris, New York, Barselona gibi şehirlerden sonra Rauzier’nin fotoğraflarında şimdi İstanbul’dan sahneler yer alıyor.

Sergi 11 Mayıs – 9 Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul Galeri Nev’de izlenebilir. Galeri Nev Pazar- Pazartesi hariç her gün 11:00- 18:30 arası açıktır. Lütfen daha fazla bilgi ve görsel için iletişim kurunuz: 0212 252 15 25, info@galerinevistanbul.com


PRESS RELEASE