Koray Ariş
Koray Ariş
20.02.2009 - 28.03.2009

Koray Ariş sergisi Galeri Nev İstanbul’da

Heykel sanatçısı Koray Ariş yeni çalışmalarını 20 Şubat 2009 tarihinden itibaren İstanbul Galeri Nev ‘in Mısır Apartmanı’ndaki mekanında sergiliyor.

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü Şadi Çalık Atölyesi’nde eğitim gören Koray Ariş daha sonra Roma’da Emilio Greco ile çalışmalarına devam etti. 1975 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, 1977 yılında İstanbul’da kendi atölyesini kurdu. En son kişisel sergisini 2002 yılında açan sanatçı daha önceki sergilerinde de olduğu gibi yine kösele ve ahşabı heykellerinde kullanmakta ve içi bazen boş bazen de dolu nesneler yapmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda daha çok figüratif heykeller yapan fakat son çalışmalarında kendi içlerinde bir dengeye sahip devinen heykeller yapmayı tercih eden sanatçı deriyi giydirme tekniği ile çalışmaktadır. Tekniği ile ilgili Koray Ariş bir söyleşisinde : “Malzeme olarak ahşap ve deriyi kullanıyorum. Parçaları ahşap çivilerle örgütleyerek masif hale getiriyorum ve ana formu oluşturmaya çalışıyorum. İstediğim şekil ve formu tam olarak verdikten sonra dıştan deri giydirme tekniğini uyguluyorum. Bu heykellerde ek yerlerini çok iyi denk getirmek gerekiyor. Bütünün içerisinde uyum sağlaması çok önemli” demektedir.

Ariş bu sergisinde yine bu teknikle yaptığı büyük boy devingen çalışmalarla izleyicinin karşısına çıkıyor.

İstanbul Galeri Nev’de açılacak olan Koray Ariş heykel sergisi 28 Mart 2009 tarihine kadar açık kalacak. Galeri Nev Pazar ve Pazartesi dışında hergün 11:00 – 18:30 saatleri arasında açıktır.


PRESS RELEASE