Kişisel sergi- Nazif Topçuoğlu
Kişisel sergi- Nazif Topçuoğlu
10.05.2013 - 08.06.2013
A selection of photographs by Nazif Topçuoğlu including his most recent works will be presented to the audience at Galeri Nev Istanbul’s space, three years after his last solo exhibition in Istanbul.

In Topçuoğlu’s recent photographs there is a sense of anxiety, an uncanny instability suggested by the asymmetrical gestures, which imply a state of indeterminate conflict. Anxious figures, like tightrope walkers, try to carry out a balancing act. The female characters are choreographed in ways reminiscent of those Baroque paintings where flowing lines intertwine within dynamic figural compositions.

Sometimes the sense of imbalance is sustained by a diagonal line connecting two seemingly opposite poles: the faux mobility of stuffed animals on the one hand and the stark dynamism of figural composition on the other. Obviously, these being photographs, pictures, all action can only be suggested, the living parrot and the dead birds are equally inert within the frame.

There has been a continuous narrative in Topçuoğlu’s allegorical works. The students we witnessed in the early ‘Readers’ series have now grown up and are facing the real world, and it does not totally conform to what they have learned in school, it is an alien and dangerous, frightening place.

This is the story of their attempts at dealing now with things mostly beyond their control.

Their futile attempts to find respite in knowledge and natural sciences having failed, they have to confront frustrating conflicts and the questions of identity head-on.

The seemingly non-conformist behavior of the characters reflect their frustration: they struggle, caress, cuddle, fight, touch, and support each other all in an attempt to keep their balance, to remain stable, to survive in the grown-ups’ world.

Opening on May 10, the exhibition will last until June 8, 2013.

Galeri Nev Istanbul is open Tuesday to Saturday, between 11:00-18:30 and is located at:
Istiklal Caddesi Mısır Apt. No:163, 4th Floor – Istanbul
T: +90 212 252 15 25
For more information and images please contact: info@galerinevistanbul.com
 
Galeri Nev Istanbul on social media:
facebook.com/GaleriNev
Twitter: @GaleriNev

 

 

Istanbul’daki son kişisel sergisinden üç sene sonra, Nazif Topçuoğlu’nun son işlerini de içeren bir grup fotoğrafı Galeri Nev Istanbul’un sergi mekanında izleyicilere sunuluyor.

Topçuoğlu’nun son fotoğraflarında tekinsiz bir dengesizlik ve bir endişe duygusunu çağrıştıran asimetrik beden jestleri, tanımlanamayan bir çatışma halini ima eder. Huzursuz figürler, tıpkı cambazlar gibi hareketlerini dengede sürdürmeyi denerler. Kadın karakterleri, hareketli figür kompozisyonlarının süzülen hatlarla içiçe geçtiği Barok resmini hatırlatacak biçimlerde kareografize edilmiştir.

Kimi zaman, birbirine iki zıt kutup gibi görüneni bağlayan verev bir hat dengesizlik duygusunu güçlendirir: içleri doldurulmuş hayvanların sahte devingenliğine karşılık figüratif kompozisyonların katı dinamizmleri. Elbette bunlar birer fotoğraf; resim olduklarından eylemler ancak sezdirilebilir, canlı papağan ve ölü kuşlar çerçevenin içinde eşit derecede durağandırlar.

Topçuoğlu’nun alegorik işlerinde kesintisiz bir anlatım olmuştur. Erken tarihli ‘Okuyanlar’ serisinde şahit olduğumuz öğrenciler şimdi büyümüş, gerçek dünyayla yüzleşmektedirler ve bu dünya okulda öğrendiklerine de tam olarak uymaz; yabancı, tehlikeli ve ürkütücü bir yerdir.

Bu, onların şimdide kontrolleri dışındaki şeylerle mücadele çabalarının hikayesidir.

Bilgi ve doğa bilimlerinde bir soluk bulmak konusunda nafile çabaları sonuç vermemiştir, kafadan asap bozucu çelişkiler ve kimlik sorgulamalarıyla yüzleşmek zorunda kalmışlardır.

Karakterlerin nonkomformist gibi görünen davranışları gerilimlerini yansıtır: dengelerini korumak, sarsılmamak, yetişkinlerin dünyasında hayatta kalmak için mücadele eder, birbirlerini okşar, kucaklar, kavga eder, dokunur ve desteklerler.

10 Mayıs’ta açılacak olan sergi 8 Haziran 2013’e dek devam edecektir.

Galeri Nev Istanbul Salı-Cumartesi günleri, 11:00-18:30 saatleri arasında açıktır. Adres:
Istiklal Caddesi Mısır Apt. No: 163, Kat:4 – Istanbul
T: + 90 212 252 15 25
Daha fazla bilgi ve görsel talebi için lütfen info@galerinevistanbul.com adresinden ulaşınız.
 
Sosyal medyada Galeri Nev Istanbul:
facebook.com/GaleriNev
Twitter: @GaleriNev