Kişisel sergi- Nermin Er
Kişisel sergi- Nermin Er
23.01.2009 - 14.02.2009

Nermin Er’in yeni işleri Galeri Nev İstanbul’da.

Nermin Er ikinci kişisel sergisini 5 yıl aradan sonra 23 Ocak 2009 tarihinde Galeri Nev İstanbul’da açıyor.

Galerinin genç sanatçıları arasında yer alan Nermin Er 1972 yılında İstanbul’da doğdu ve 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. İlk kez 2000 yılında MentalKlinik’te “Oyun” isimli sergiye katıldı.

İsrail’de katıldığı “Walking Istanbul, Notes from the Quarantine” adlı sergi sonrasında küratörlerden Başak Şenova, Er’in yapıtlarıyla ilgili olarak şunları belirtir: “…Nermin Er kağıtlarla iş yapıyor. Değişik dokularda kağıtları keserek, içlerinden parçalar eksilterek, ekleyerek, yapıştırarak küçük boyutlu kompozisyonlar üretiyor. Gündelik yaşamdan çıkardığı görsel alıntıları siluet biçiminde tanımladığı sinematografik sahnelerde birleştiriyor. Nermin Er’in ince ayrıntılarla kurguladığı bu siluetler, tuhaf ama kentsel yaşam içinde bize tanıdık gelen durumları tasvir etmeye girişiyor. Animasyon türündeki üretimlerden ve alt-kültürel görselliklerden etkiler alan bu calışmalar giderek kaotikleşen ve sürekli deforme biçimler sunan günümüz estetiğini minimal bir dil içinde yorumluyor.”

Sanatçı yeni sergisinde yine neşterlerle son derece sabırlı ve titiz bir şekilde kesip biçtiği çeşitli kağıtları kullanarak hem doğa hem de şehir dokusunu işlerine taşıyor. Bu sefer, bir önceki sergisindeki gibi durağan değil akışkan zaman algısını kullanarak çeşit çeşit “an”lar yaratıyor: gündelik hayattan ya da rüyadan aniden kesilip alınmış kareler, yani bir hikayenin tek bir anı. Er’in bu anları yakalayıp çerçeveleyen işlerinde bir yandan da sanatçının ilgi alanına giren sinema, çizgi roman ve animasyon dünyaları etkilerini inceden inceye hissettiriyorlar.

Nermin Er sergisi 14 Şubat 2008 tarihine kadar Galeri Nev İstanbul’da izlenebilir. Galeri, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11:00 – 18:30 arası açıktır.


PRESS RELEASE