NEV2008 sergisi Beyoğlu, Mısır Apartmanı’nda açıldı

Galeri Nev İstanbul’da yeni mekanında Beyoğlu Mısır Apt. 5. Katta NEV2008 adıyla yeni bir sergi düzenledi.

1984 yılı Mayıs ayında kurulan Galeri Nev kuruluşunun 24. Yılında düzenledigi bu sergi ile galerinin birlikte çalıştığı bazı sanatçıların önemli yapıtlarını bir araya getiriyor.

Sergide Elvan Alpay, Mike Berg, Bashir Borlakov, Tayfun Erdoğmuş, İnci Eviner, Murat Morova, Hale Tenger, Canan Tolon ve Nazif Topçuoğlu’nun yapıtları yer alıyor.

Elvan Alpay sergiye, kendine özgü uslubuyla gerçekleştirdiği 2008 tarihli “Mantar” adlı çalışmasıyla katılıyor. Oldukça serbest ve jestüel diyebilecegimiz desen dilini bir süredir metal kesimlerle sürdüren Amerika’lı Mike Berg son dönem çalışmalarından birini sergiliyor. Bashir Borlakov ise önceki yıllarda gerçekleştirdiği ironik/süprizli/şaşırtıcı/irkilten panoromaları ile yer alıyor sergide. Taygun Erdoğmuş yıllardır üzerinde çalıştığı ve her geçen yıl daha da olgunlaştırdığı tekniği ile bir yandan ‘çabuk üretip çabuk tüketen’ toplumlara, çevrelere, eğilimlere karşı “emek yoğun” çalışmaları ile geleneksel sanatlarımızın “sabrını” yapıtlarına taşırken diger yandan da kırılgan/narin bir kelime haznesi ile geliştirdiği estetiğini sufizm/kozmos/birey gibi alanlara taşıyor. İnci Eviner son yıllarda neredeyse küçük kağıtlar üzerine desen çizme rahatlığı ile gerçekleştirdiği büyük boy tuallerinde her zaman olduğu gibi “sanat sözlügünden” alınmış imgelerle humor ve hicvin iç içe geçtiği eserlerinden biri ile… “üzerinde maymunlarin gösteri yaptığı arabesk desenli buldozeri”… ile yer alıyor sergide.

Günümüz sanatında geleneksel imge ve içerikleri kendi sanatıyla içselleştirmeyi başaran sanatçılarımız arasında yer alan Murat Morova, Şair Nedim’den alıntılayarak “Tahammül Mülkü” adını verdiği yeni heykelleri ve folyo kesim büyük boy duvar çalışmaları ile katılıyor. NEV2008 sergisinde Hale Tenger’in, hemen hemen her yapıtında olduğu gibi yine derinlerden dolaylı göndermeleri barındıran ve belkide en önemli yapıtları arasında sayacagımız 2005 tarihli “Dancing Queen” adlı eseri yer alıyor. Canan Tolon ise iki farklı döneminden iki apayrı teknikle gerçekleştirdiği iki büyük boy poliptik çalışması ile günümüz manzarasına getirdiği yorumları ile yer alıyor. Günümüz sanatına kattığı sofistike yorumları ile çok özel bir yer edinen Nazif Topçuoğlu sergide yer alan 2007 tarihli “Ağıt” ve “İntihar” adlı çalışmaları ile içinde yaşadığımız küresel ve yerel çelişkiler/sorunlar/ikilemler/zorlamalar vs üzerine geliştirdiği dilinden iki örnek sunuyor.

Sergi Pazar ve Pazartesi günleri hariç diğer günler 11:00 – 18:30 arası izlenebilir.


PRESS RELEASE