Reflex
Reflex
17.09.2011 - 22.10.2011

Canan Tolon exhibition opens at Galeri Nev İstanbul on September 17

With its series titled “Reflex”, Canan Tolon is opening her 9th solo exhibition at Istanbul Galeri Nev. Tolon, who held her first exhibition at Galeri Nev twenty years ago, is now adding a new series of work she produced in 2011 to her earlier “Baskı”, “Kaza Eseri”, “Blind Thrust”, “Everything’s Honky-dory”, and “Glitch” series.

The recent series produced on wood panels with oil paint is actually a continuation on a theme the artist has been working on for over twenty years. It is possible to discern the imagery and the signs of all her work from the beginning of her career combined in this series.

The “Reflex” paintings realized after series such as “Glitch” and “Break-in” can be regarded as a new window opening onto the artist’s world which has no beginning and no end.
As its title suggests, the “Reflex” series is open to interpretations and associations based on its definitions such as “reflection”, “recurrence”, “involuntary action or response”, “reflected image”, “bend”, “retreat”, and “balance”. These aspects of Tolon’s work we have become familiar with constitute the structure of the “Reflex” paintings.

On this new series of work Canan Tolon says: “This series is based on repetition. When a movement creates a repeated moment with the use of muscle and eye memory, this moment ‘in time’, it creates also produces an idea. When a word, a movement or an image is repeated ad nauseam, its meaning is exhausted; in this process its form is altered and a pattern appears. A line of recurring static images, just like a film ribbon, can give us a sense of movement and even produce a sense of progression or a sense of infinity like those in the reflections of facing mirrors. But this movement can only happen in our imagination. Just as black and white images give us the impression of true testimonies. If a world without colors is impossible why does it seem more convincing, more real and closer to us? If we keep searching for a point of reference within the repeated acts, how can we avoid moves that keep us balanced and in control?”

Canan Tolon earned a design degree from Edinburgh Napier University in 1976 and London Middlesex University – Architectural Association in 1980. She was awarded a master’s degree in architecture from the University of California Berkeley in 1983. Following her first solo exhibition held in Berkeley in 1984, she exhibited her works in Istanbul, Ankara, New York, Chicago, San Francisco, Berlin, Copenhagen, Vienna and Paris.
Canan Tolon’s “Reflex” can be viewed from September 17 to October 22 at Istanbul Galeri Nev. The gallery is open every day between 11:00 and 18:30 except Sundays and Mondays.

Canan Tolon sergisi 17 Eylül’de Galeri Nev İstanbul’da açılıyor

Canan Tolon “Reflex” adını verdiği dizisiyle İstanbul Galeri Nev’de 9. kişisel sergisini açıyor. Galeri Nev’deki ilk sergisini 20 yıl önce 1991’de açan Tolon “Baskı”, “Kaza Eseri”, “Körü Körüne”, “Tıkırında Herşey”, “Glitch” gibi adlar verdiği dizilerine 2011 yılında gerçekleştirdiği yeni dizisini ekliyor.

Ahşap üzerine yağlıboya tekniği ile gerçekleştirilen yeni dizi aslında Canan Tolon’un 20 yılı aşkındır geliştirdiği izleğin, içeriğin bir devamı. Bu dizide gördüğümüz imgeler ve izleri sanatçının kariyerinin başından beri sürdüregeldiği bütün çalışmalarında hissetmek mümkün.

“Glitch” ve ardından “Break-in” adını verdiği eserlerden sonra gerçekleştirdiği “Reflex” resimleri, aslında başı ve sonu belli olan bir dizi gibi algılanmaması gereken, tüm Tolon dünyasını içeren yeni bir pencere.

“Reflex” dizisi, kelimenin de içerdiği “yansıma”, “akis”, “elinde olmayarak vukubulan”, “yansımış şekil”, “bükme”, “geriye çekilme”, “dengeleme”, gibi çağrışımlara ve okumalara açık. Tolon’un neredeyse tüm yerleştirme ve eserlerinde bir şekilde görmeye alıştığımız bu çağrışımlar bu kez “Reflex” resimlerinin omurgasını oluşturuyor.

Yeni dizisi için Canan Tolon ise şöyle diyor: “Bu dizi tekrar üzerine kurulu. Bir hareket kas ve göz belleğini kullanarak tekrarlanan bir an, bir “zaman” oluştururken, aynı zamanda bir düşünceyi de yaratır. Bir söz, bir hareket, bir imge, fazlasıyla tekrarlandığında anlamı tükenir ve aynı zamanda da bir şekil, bir kalıp oluşturur. Ayna sonsuz hissini verdiği gibi, statik imgeler sıralandığında bir film kurdelesindeki gibi bize hareket, hatta bir ilerleme hissi verir. Fakat o hareket sadece hayalde gerçekleşir. Siyah-beyaz bir resim ise, gerçeğe tanıklık etmiş bir bakışın yansıtması gibi gözükür. Renksiz bir dünya mümkün değilse, gözümüze neden daha inandırıcı, daha yaşanmış ve daha yakın gelir? Referansları tekrarlananda ararsak, dengemizi korumak ve kontrolümüzü kaybetmemek için yaptığımız hamlelere nasıl mani olabiliriz ki?”

Canan Tolon, 1976’da Edinburg Napier Üniversitesinden, 1980’de Londra Middlesex Üniversitesi ve Architectural Association’dan tasarım diploması aldı. 1983 yılında University of California Berkeley’de mimarlık yüksek lisansını tamamladı. 1984’te Berkeley’de açılan ilk kişisel sergisinin ardından İstanbul, Ankara, New York, Şikago, San Francisco, Berlin, Kopenhag, Viyana ve Paris’de eserlerini sergiledi.

Canan Tolon’un “Reflex” sergisi 17 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında İstanbul Galeri Nev’de izlenebilir. İstanbul Galeri Nev Pazar-Pazartesi hariç her gün 11:00-18:30 arası açıktır.


PRESS RELEASE