SEYHUN TOPUZ, Şimdiki Zaman / Present Tense
SEYHUN TOPUZ, Şimdiki Zaman / Present Tense
3.11 - 9.12. 2017

Present Tense by
SEYHUN TOPUZ
03.11 – 09.12.2017

Galeri Nev İstanbul is excited to present a new solo show by Seyhun Topuz. Titled Present Tense, the exhibition features eleven recent sculptures that resemble none of the earlier periods of Topuz.

For this exhibition, the artist returns to forms that she experimented with in her studio in the 80’s. At the time, unsure of what their outcome would be, she had le them to mature. Now ready to go back to these forms, she creates copper sculptures that look like crumpled and tossed away papers. Departing from the well-known geometrical forms seen in her practice, these sculptures are constructed by bending copper plates. ey are formed during the process of bending the metal and do not follow any previous sketch. is new method allows for spontaneity and encourages an expressionist manner.

Generally using primary colors in her works, for this show, Topuz presents an installation dominated by black and white, showcasing only two yellow sculptures.

Seyhun Topuz graduated from Academy of Fine Arts Sculpture Department in Istanbul, in 1971. In 1974 she started working as an assistant in the same department. She continued working in New York with sculptor Jose de Creef between 1978 – 1980. In 1983 she returned to New York for a year and the same year she opened her first solo show at Maçka Sanat Galerisi, in Istanbul. Topuz has been invited to several group shows since 1973 and participated in the first Istanbul Biennial in 1987. She received Aydın Doğan Award in Sculpture in 2008.

*

SEYHUN TOPUZ
Şimdiki Zaman
03.11 – 09.12.2017

Galeri Nev İstanbul Seyhun Topuz’un Şimdiki Zaman isimli yeni kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyuyor. Sergide sanatçının son dönemde ürettiği 11 heykeli izleyici karşısına çıkıyor.

Topuz, bu sergisinde 80’li yıllarda stüdyosunda denediği ve olgunlaşmaya bıraktığı formlara geri dönüyor. Kendi sanat pratiğinde bilinen geometrik formların aksine, bu sergide adeta buruşturulmuş kağıtları andıran bakırdan heykeller yaratıyor. Bakır bir levhaya şekil vererek oluşturulan bu heykeller, tamamen yapım aşamasında belirleniyor ve önceden hazırlanmış bir eskizi takip etmiyor. Heykellerin yapım süreci rastlantılara ve dışavurumcu bir tavra olanak sağlıyor.

Eserlerinde genellikle temel renkleri kullanan sanatçı, bu sergisinde siyah ve beyaz renklerinin hakim olduğu, iki adet sarı heykelinin bulunduğu bir yerleştirme sunuyor.

Seyhun Topuz 1971 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1974’te aynı bölümde asistanlık yapmaya başladı. 1978-1980 yılları arasında çalışmalarını New York’ta, heykeltıraş Jose de Cree ile sürdürdü; 1983’te bir yıl geçirmek üzere New York’a yeniden gitti ve aynı yıl Maçka Sanat Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açtı. 1972 yılından başlayarak çeşitli grup sergilerine davet edilen sanatçı, 1987’de ilk İstanbul Bienali’ne katıldı ve 2008 yılında Aydın Doğan Ödülü’ne layık görüldü.