Şimdi / Now
Şimdi / Now
04.04.2014 - 03.05.2014

SELÇUK DEMİREL “ŞİMDİ/NOW” SERGİ Sİ İLE GALERİ NEV İSTANBUL’DA

“Ağaçla ağacı görmek arasında düşün yeri nedir? Yaşayanla yaşam arasında ırmak ne yandan akar.”
Fernando Pessoa

Selçuk Demirel’in yeni kişisel sergisi “Şimdi/Now” 4 Nisan’da Galeri Nev İstanbul’da açılıyor. Demirel’in son çalışmalarının yer aldığı “Şimdi/Now” isimli sergi 3 Mayıs tarihine dek görülebilir.

Selçuk Demirel, John Berger’ın deyişiyle tıpkı bir filozofun düşüncelerini ya da bir şairin eğretilemelerini not ettiği gibi gözlemlediklerini çizdiği not defterine “Şimdi/Now” için şu kaydı düşer: “Sergi için çalıştığım sürede her gün, şu anda bunları çizerken, boyarken, düşünürken yaşadığım duyguların aslolan duygular olduğunu, dünün ve yarının olmadığını, çok kısa bir süre sonra dün olacak “şimdi”nin bir kelebek ömrü kadar uzun ve önemli olduğunu düşündüm.”

Selçuk Demirel’in son çalışmaları için Orhan Pamuk “Akıl Selçuk Demirel’in çizgi âleminin başlangıcında yer aldı hep. Tıpkı bir edebi-felsefi metni izler gibi aklın bir başlangıç olduğunu biliriz. Resmin odak noktası olan akıl –resimdeki kafa-beyin–, resmin diğer köşeleri, uzaktaki ufuk çizgisi, ağaçlar, sokaklar, evler ve diğer her şeye ilişkin bir tutum alır. Gözümüz resmin, düzenlemenin kenarlarındaki şeylerle meşgulken, aklın her şeyi sorun ettiğini, her şeyin de aklın bir sorunu hatta uzantısı olduğunu da kavrarız. Batı felsefesi tarihinin kalbinde yatan akıl-dünya ikiliği, bu çözülmez gerginlik, bizi gülümseten genel bir manzara halini alır. Bu yüzden Selçuk’un resimlerine bakma zevki, teselli edici bir rahatlık da verir bize” demiştir.

Sergide Demirel’in Yapı Kredi Yayınları tarafından geçtiğimiz yıl içinde yayınlanan “Defile” kitabında yer alan desenlerin bir kısmını da “Şimdi/Now”da görmek mümkün.  Bu desenler için M. Mehmet Aktan aynı kitabın ön sözünde “Demirel’in her çalışmasında insan denen varlığa daha bir nüfuz ettiğini görüyoruz.  Demirel’in insanı ele geçirmeye niyetli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Tersten bakarak düzü yaşayabilmenin ardına bakarak yolunu çizebilmenin, hayal ettiği gibi görebilmenin hikayelerini anlatıyor Demirel. Varoluşun ya da bir varlık olarak insanın türlü çeşitli hallerini sergileyerek binbir renkten oluşan bir dünyanın kapılarını aralıyor ünlü çizer bize ” der.

Demirel’in 1974-2014 yılları arasında basında yer alan çizimlerinden oluşan bir seçki de 2 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği “İnsanoğlu Kuş Misali” (A vol d’oiseau) sergisinde görülebilir.
Selçuk Demirel 1954 tarihinde Artvin’de doğdu. Ilk çizgilerini Ankara’da lise öğrencisi iken yayınladı. Mimarlık öğrenimine devam ederken,  Mimarlık dergisinde, Cumhuriyet ile Politika gazetelerinde  ve birçok sendika dergi ve gazetesinde politik desenler çizdi. 1978 yılında yerleştiği Paris’te Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur gibi birçok dergi ve gazetede desenleri düzenli olarak yayınlanmaya başladı. Avrupa’dan sonra The Washington Post, The Wall Street Journal, Time, The New York Times, The Boston Globe, The Nation gibi Amerikan basınının önde gelen yayınlarında yer aldı.  Çizgilerini Ankara, İstanbul, Paris, Duisburg ve Roma’da açtığı kişisel sergiler aracılığı ile sergiledi. Desenlerini düzenli olarak kitaplaştırdı. Otuzun üzerinde desen albümü yayınlayan Selçuk Demirel, bir o kadar sayida yetişkin ve çocuk kitabı resimledi.  Halen Paris’te yaşayan ve çalışmalarını burada sürdüren Demirel, eserlerinde kültür, medya, ekonomi, politika ve doğa gibi global kavramlara eleştirel bir yaklaşım getirir.