Strange Fruit
Strange Fruit
08.09.2009 - 24.10.2009

“Strange Fruit” at Galeri Nev İstanbul

Galeri Nev welcomes the new season with Hale Tenger’s show “Strange Fruit”, opening on the 8th of September.

Like Tenger’s two previous solo shows “Can’t Come Close” opened at Galeri Nev in 2005 and “Lahavle” opened at Yapı Kredi Cultural Center Kazım Taşkent Gallery in 2007, which bore her trademark political and psychological references, the new show consists of an installation taking up the entire gallery space.

Hale Tenger’s new installation “Strange Fruit” leaves its viewer in between several worlds. The visitor is tenderly taken into the staged up atmosphere of “Strange Fruit” and in the same way set free to step back into her/his world that is usually more ‘staged’ than any show or exhibit on earth. As the title refers to the poem “Strange Fruit” written back in ’30s by Abel Meeropol about the injustices –particularly the lynched bodies being hung from the trees– that took place against the African Americans, the installation is an attempt to take a look at the mentality behind all the injustices, not only against humanity but also against the planet earth. “Strange Fruit” decisively situates planet earth as a more genuine living “being” relentlessly seeking compassion from its so-called “civilized” inhabitants.

The exhibition will be on display at Galeri Nev’s Mısır Apartment venue until the 24th of October. Galeri Nev İstanbul is open daily between 11:00 and 18:30, except Sunday and Monday. Please contact us for more visual material and further information.
Galeri Nev İstanbul’da “Strange Fruit”

Galeri Nev yeni sezonunu 8 Eylül 2009’da Hale Tenger’in “Strange Fruit” isimli sergisi ile açıyor.

En son 2005’te İstanbul Galeri Nev’de açtığı “Yanaşamayız” ve 2007’de Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde açtığı “Lâhavle” sergileri ile her zaman olduğu gibi yapıtlarında politik ve psikolojik göndermelere yer veren sanatçı bu sefer bütün galeri mekanını kaplayan yeni bir yerleştirme ile izleyicinin karşısına çıkıyor.

Hale Tenger’in “Strange Fruit” (Garip Meyve) adlı yeni yerleştirmesinde izleyici iki ayrı dünya arasında kalıyor. “Strange Fruit” izleyicisini sahnelenen atmosferin içine müşfikçe alıyor ve aynı müşfiklikle onu, genellikle herhangi bir sergi veya gösteriden daha çok ‘sahnelenmiş’ olan dünyasına geri dönmek üzere serbest bırakıyor. 30’lu yıllarda Afrikalı Amerikalılara yapılan adaletsizlikler –özellikle linç edilip ağaçlara asılan bedenler- üzerine Abel Meeropol tarafından yazılmış olan şiire göndermede bulunan “Strange Fruit” başlığı gibi, Tenger’in bu yerleştirmesi insana/insanlığa karşı gerçekleşen adaletsizilklerin yanısıra gezegen olarak dünyaya karşı yapılan adaletsizliklerin de arkasında yatan zihniyete bakma girişimi olarak karşımıza çıkıyor. “Strange Fruit”, sözde “medeni” sakinlerinden amansızca şefkat bekleyen gezegenimizi kararlılıkla daha sahici bir “varlık” olarak konumlandırıyor.

Sergi 24 Ekim 2009 tarihine kadar Galeri Nev’in Mısır Apartmanındaki mekanında ziyaret edilebilir. Galeri Nev İstanbul Pazar/Pazartesi hariç her gün saat 11:00-18:30 arasında açıktır. Lütfen daha fazla bilgi ve görsel için iletişim kurunuz.


PRESS RELEASE