Aynı Nehirde Bir Daha / Twice into the Stream
Aynı Nehirde Bir Daha / Twice into the Stream
02.03.2012 - 31.03.2012

Meltem Işık’s first solo show “Twice into the stream”
opens at Galeri Nev İstanbul

The complexity that originates from the capability of our bodies to see and be seen simultaneously, reaches to the essence of the idea behind the series “Twice into the stream”. Meltem Işık approaches the ordinary human body in a spirit of inquiry, and explores how we see ourselves in connection with how our body is seen and perceived by others. The series is formed around the impossibility of seeing oneself as a complete figure without the help of external devices such as mirrors and photographs, which to a certain extent shape the notion we have of our own body images. Looking at ourselves what we can see with our bare eyes is a headless body, a restricted view from neck down, with the extended difficulty of seeing our back. Throughout the series, Işık searches for a diverse and intriguing set of relationships between these parts we see and the whole. Some body parts printed on the fabric that the model holds have purely formal connections to the whole figure, while others rely more on meaning, and sometimes become suggestive, implying alternative ways of reading their sum. She also tries to communicate something intrinsic about the personality of the models, how they relate to their own bodies, by having them look at themselves, rather than straight into the camera; this way their attention is automatically introverted. The participation of each individual model offers different opportunities to the artist with their unique bodies, individual personalities, varying capabilities of movement, and traces of life and age on their skins, as well as the rules they bring to the table about which parts of their body can and cannot be photographed.

For the installation at Galeri Nev, Meltem Işık intends to create an intimate atmosphere by surrounding the viewer with the life size images (210 x 140 cm) of these naked bodies, and establish a non-hierarchical relationship between the viewer and the work. By carrying what is private into public space, she generates a push and pull between a feeling of intimacy and the violation of this intimacy.

The exhibition is on view at Galeri Nev Istanbul between March 2nd and March 31st. The Gallery is located on İstiklal Caddesi, Mısır Apt. No:163, 4th Floor, Beyoğlu, Istanbul.

Meltem Işık ilk kişisel sergisini Galeri Nev İstanbul’da açıyor

“Aynı nehirde bir daha” (Twice into the stream) başlıklı serisi ile Meltem Işık’ın ilk kişisel sergisi İstanbul Galeri Nev’de 2 Mart 2012 tarihinde açılıyor.

Sanatçı fotoğraflarında kişinin bedeniyle ilişkisini, aynı anda hem gören hem görülen olma özelliği üzerinden araştırıyor. Sıradan olanı mercek altına aldığı işleri, insanın kendisini harici araçların yardımı olmaksızın bir bütün olarak görmesinin imkânsızlığı fikri etrafında şekilleniyor. Meltem Işık önce, kendimize bakarken çıplak gözle görebildiğimiz başsız vücuda dair, boyundan aşağısıyla sınırlı, kendi arkasını güçlükle içeren görüş alanını, modelin bedenine ait bir detay olarak belgeliyor. Sanatçı modeli bu detayın üzerine basıldığı kumaşa bakarken bir daha görüntülediğinde, parça ile bütün arasında bazen forma, bazen ise anlama dayalı daha dolaylı ilişkiler kurarak, görülene dair alternatif okuma olanakları ima ediyor. Bire bir boyutta izleyiciyle aynı mekâna getirdiği bedenler ile özel ve kamusal alanın sınırlarını da sorguladığı bu seriye dair Meltem Işık şöyle diyor: “Her modelin katılımı ve katkısıyla sürekli bir müzakere halinde gelişen süreçte işler nihayetinde fotoğraf olarak vücut bulsa da, özünde heykelle yakından ilişkili. Benim için bu işler yaşayan, hareket eden, değişen ve her açıdan bakıldığında farklı olanaklar sunan, üç boyutlu bedenlerin ve karakterlerin fotoğrafla belgelenmesi. Kendime çok yakın bulduğum bu insanları, bedenlerini ve kendilerine has özelliklerini gözlemlemek, bana hiçbir zaman bütününü göremediğim kendi bedenime bakışımı ve onunla ilişkimi yansıtma imkânı sunuyor.”

Meltem Işık’ın sergisi 2 Mart – 31 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul Galeri Nev’de izlenebilir. Galeri Nev Pazar-Pazartesi hariç her gün 11:00-18:30 arası açıktır. Lütfen daha fazla bilgi ve görsel için iletişim kurunuz: 0212 252 15 25, info@galerinevistanbul.com


PRESS RELEASE