GÜZİN'İN DİNO'LARI: ABİDİN DİNO

9 - 31 January 2004

Abidin Dino, ölümünün onuncu yıl dönümünde İstanbul Galeri Nev’de düzenlenen “Güzin’in Dino’ları” başlıklı sergi ile anılıyor.

 

Sanatçının Paris’de birlikte yaşadıkları yıllar boyunca eşi Güzin Dino’ya armağan ettiği küçük boy kağıt üzerine guaş eserler den derlenen sergi 9 Ocak 2004 tarihinde açılıyor. Sergi dolayısıyla metnini Ferit Edgü’nün kaleme aldığı “Güzin’in Abidin’leri” başlıklı kitap da izleyicilere sunuluyor. Ferit Edgü yazdığı metinde “Güzin birgün, ‘artık zamanı geldi’ diye düşünmüş olmalı ki bu resimleri önüme serdi. Niçin söyleyeyim, masanın üzerinde bu birbirinden küçük resimleri görünce bir anda ürperdim. Abidin’in öte dünyadan çizip boyayıp Güzin’e gönderdiği bu tür mesajlar karşısında olduğumu sandım. 1970-90 yılları arasında, Abidin’in üst katta boyayıp, alt kattaki posta kutusuna attığı mektuplardan bir bölümünü bulacaksınız bu kitapçıkta. İyice bakın, okumaya çalışın bu resimleri. Çünkü herbirinde bir giz var.” diyor.

 

1984 yılından bu yana Dino’nun yapıtlarını sergileyen ve “El”, “Bu Dünya”, “Biçimden Öte”, “Çiçekleme” ve “Aklakara” başlıklı yayınları gerçekleştiren Galeri Nev’in son sergisi “Güzin’in Abidin’leri” 31 Ocak 2004 tarihine kadar izlenebilir.