ALEV EBÜZZİYA SIESBYE & NİL YALTER

3 November - 2 December 2006

Her ikisi de uzun yıllardan beri Paris’de yaşayan Alev Ebüzziya ve Nil Yalter, 3 Kasım 2006 tarihinde birlikte tasarladıkları sergiyi İstanbul Galeri Nev’de açıyorlar.

 

“...Görünüşte birbiriyle ilişkisi olmayan konular ve farklı malzemelerle çalışan bu iki sanatçının pek çok ortak noktasının olabileceği ilk bakışta olağandışı görünebilir. Seramik sanatının evrimine tartışmasız büyük katkısı olan ve açık çanak formunun karmaşık mekansal dinamiklerini irdeleyen Alev Ebüzziya Siesbye'nin işleri genellikle seramik sanatı içinde değerlendirilir. Öte yandan siyasal duruşuyla etnik-eleştirel bir sanatçı olarak tanımlanan Nil Yalter'se etnik yaklaşımlar, göç, kültürel kimlik ve kadın sorunlarıyla ilgili toplumsal durumlar üzerine yoğunlaşır. Tüm sanat yaşamı boyunca çizimden resme ve fotoğrafa kadar birbirinden çok farklı ortam ve malzemelerin olanaklarından yararlanmakla birlikte uzmanlaştığı ve en çok tanındığı alan sayısal ortam ile 1980-95 arasında Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde dersini verdiği bilgisayarla imge elde etme yöntemleridir. Aslında bu sergi Nil'in yalnızca resimleriyle katıldığı ender sergilerden biridir. Alev ve Nil'in ilgi alanlarının birbiriyle ilişkisi yokmuş gibi görünmekle birlikte, İstanbul Galeri Nev'deki bu iki kişilik sergide izlenen üslup akrabalığı, niyet birliği ve konu yakınlığı insanı şaşırtır. Çömlekçi ve ressam bu kez, işlerinin görünümünün altında bir imgelem birliği bulunduğunu gösteren ortak kaygılar çevresinde bir araya gelmiştir...” (Nermin Kura 2006) 

 

Dünyaca ünlü seramik sanatçısı Alev Ebüzziya ise 1987’den beri Türkiye’de düzenli olarak eserlerini sergilemektedir. 2001 yılında İslam Eserleri Müzesi’nde sanatçının bir retrospektifi düzenlenmiş ve İstanbullu sanatseverler Alev Ebüzziya’nın 1964 yılından beri yaptığı eserleri toplu halde görme imkanı bulmuşlardı. 1965'ten beri Paris'te yaşayan Nil Yalter ise başta etnik problemler, kültürel kimlik ve kadın sorunlarını irdeleyen çeşitli malzeme ve ortamları işine sıkça katan bir sanatçıdır. 1980-95 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi’nde bilgisayarla imge elde etme dersleri vermiştir.