NEV TEPEBAŞI: ERDAĞ AKSEL, YÜKSEL ARSLAN, SELDA ASAL, MIKE BERG, NERMİN ER, TAYFUN ERDOĞMUŞ, İNCİ EVİNER, DENİZ GÜL, MELEK MAZICI, MURAT MOROVA, HALE TENGER, CANAN TOLON, NAZİF TOPÇUOĞLU

4 September - 27 October 2007

1984 yılından beri Ankara, Gaziosmanpaşa’da, 1987’den bu yana İstanbul, Maçka’da faaliyetini sürdüren Galeri Nev, Beyoğlu, Tepebaşı’nda yeni bir mekan açıyor. Meşrutiyet Caddesi 59 numaralı Istanbul Culinary Institute binasının 5. ve 6. katlarında yerleşecek olan Galeri Nev 4 Eylül 2007 tarihinden itibaren kapılarını ziyaretçilere açacak.

 

Küratörlüğünü Hou Hanru’nun yaptığı 10. Uluslararası İstanbul Bienal’i ile eşzamanlı olarak Galeri Nev’de açılacak ilk serginin adı NEV/TEPEBAŞI. Galeri Nev’in yıllardır birlikte çalıştığı sanatçıların yanı sıra genç sanatçıların da eserlerinin yer alacağı sergide, birçok sanatçı bu sergi için yeni yapıtlar üretti. Erdağ Aksel, Yüksel Arslan, Selda Asal, Mike Berg, Nermin Er, Tayfun Erdoğmuş, İnci Eviner, Deniz Gül, Melek Mazıcı, Murat Morova, Hale Tenger, Canan Tolon ve Nazif Topçuoğlu’nun katılımıyla oluşan sergi 27 Ekim tarihine kadar izlenebilecek.

 

Erdağ Aksel daha önceki tüm işlerinde izlediğimiz eleştirel tavrını, bu sergide marangoz metreleri ile oluşturduğu “Bayrak Projesi” ile sürdürecek. Uzun yıllardan beri Paris’de yaşayan sanatçı Yüksel Arslan, NEV/TEPEBAŞI sergisine 60’lı yıllarda toplumu çok meşgul eden Freud ve Freud’ün düşüncelerini kendi özel üslubu ve tekniği ile resmettiği, “arture” adını verdiği eserlerinden bir seçki ile katılacak. Selda Asal bir video ile katıldığı sergide gündelik hayatımızın, vicdanımızın en dokunulmaz alanlarına girerek bizleri sarmaya çalışacak. Uzun yıllardan beri Türkiye’de yaşayan ABD’li sanatçı Mike Berg Galeri Nev’deki sergiye, demiri kendi tekniği ile şekillendirdiği büyük boy bir heykelle katılacak. Kağıttan kestiği basit imgelere bir derinlik vererek yaptığı heykelleri ile tanıdığımız sanatçı Nermin Er, izleyicilere bu kez bir vapur imgesi sunacak. Tayfun Erdoğmuş hayatımızda giderek daha az yer alan romantizmi, yaşamımızda hiç aklımıza gelmeyen, bambaşka noktaları yakalamamız gerektiği konusunda uyaracak bizleri. İnci Eviner her zamanki gibi siyah/beyaz tuallerinde etrafımızı sarıp sarmalayan sembolleri deşifre ederek yeni bir güzergah sunacak. Serginin en genç sanatçısı olan Deniz Gül  ise videosunda hayatın ironik bir anını gösterecek. Finlandiya’da çalışmalarını sürdüren sanatçı Melek Mazıcı da sergideki işi ile her zaman olduğu gibi kırılgan ruh halimizi sorgulayacak. Murat Morova geleneksel bir duvar halısından hareket ederek içinde yaşadığımız günlerin en hayati konularına, Bağdat ekseninden bir gönderme yapmaya çalışacak. Hale Tenger  yakın zamanın en önemli çelişki noktaları arasında yer alan Beyrut’ta gerçekleştirdiği lirik video çalışmasını sunacak. Canan Tolon bu sergiye bir enstalasyon ile katılacak. 21.yüzyıl insanının kentsel yaşamını, yaşamla kurduğu ilişkiyi, bu ilişkideki paradoksu dile getirecek. Fotoğraf sanatımızın önde gelen isimlerinden Nazif Topçuoğlu geçmişten günümüze taşıdığı sanat tarihinin temel konularını kendi diliyle oluşturduğu yepyeni bir üslup ile bizlere ulaştıracak.

  

Galeri Nev’in yeni mekanında açılacak olan NEV/TEPEBAŞI sergisi 27 Ekim 2007 tarihine kadar izlenebilir.