Homo Practicus: SERKAN ÖZKAYA

1 October - 1 November 2010

Galeri Nev İstanbul 2010/2011 sergi sezonunu 1 Ekim tarihinde Serkan Özkaya’nın “Homo Practicus” başlıklı sergisi ile açıyor. Bu, geçtiğimiz sezon Galeri Nev’deki “Türbülans” sergisinde “Uçan Sandalye” eseri sergilenmiş olan sanatçının Galeri Nev’deki ilk kişisel sergisi olacak.


Özkaya’nın buluşu olan ve Latince tınlayan “Homo Pacticus”, dilimize “İşe Yarar Adam” olarak çevrilebilir. Yaklaşık yirmi yıldır, çoğaltılabilen sanat nesnesi üzerine çalışan ve üreten Özkaya, “Homo Practicus” ile tasarım ve heykeli, aynı kutuptan mıknatıslar gibi karşı karşıya getiriyor. Bu yapıtı için yola çıkarken, aklındaki sorunun “Müzelik bir heykeli, işlevsel bir obje gibi tasarlamak mümkün mü?” olduğunu belirten Özkaya, yapıtında, her iki disiplinin özelliklerini karşı karşıya getirmeye ve ortaya çıkan gerilim içerisinde onları uzlaştırmaya çalışıyor.


Aynı figürün farklı işlevlere uygun olarak konumlandırılmasını içeren sergide “Homo Practicus”, avize, masa, heykel ya da şemsiyelik gibi işlevlere bürünmüş olarak görülebilir. Bir yandan erkeğin sosyal hayat içerisindeki rolüne, öte yandan işlevin tasarım için olan gerekliliğine karşılaştırmalı ve eleştirel bir bakış sunan sergi 1 Kasım 2010 tarihine kadar açık kalacak.


İstanbul’da doğan Serkan Özkaya’nın yapıtları, bugüne dek dünyanın bir çok sanat merkezinde sergilendi. Bu yıl ve geçtiğimiz yıl, Slag Gallery, New York; 21C Museum, Kentucky; Daniska, İstanbul ve 1k Projectspace, Amsterdam’da kişisel sergiler açan sanatçı, PERFORMA07’ye, 9. İstanbul Bienali’ne ve birçok uluslarası sergiye katıldı. Asıl ve kopya kavramları üzerine uzun süreli çalışmaları ile bilinen Özkaya, farklı alanlarla işbirliğini sürdüregeldi. Sanatçı, “Bana Onun Kellesini Getirin” başlıklı yapıtında, İstanbul, Şangay ve New York’taki restoranlara hazırladığı kalıpları vererek, restoran sahiplerinin müşterilerine bir sanat eseri sunmalarına ve eserin anında tüketilmesine olanak sağladı. Serkan Özkaya ayrıca, içlerinde Willoughby Sharp ile beraber yazdığı “Hayatta Hiç Doğru Bir Şey Yaptın mı?”nın da bulunduğu altı kitaba imza attı.
“Homo Practicus”un bilgisayar modelleme ve kalıp aşamaları Onbiriki Tasarım ve Stüdyo M’de, çoğaltma ve boyama aşamaları ise Davut Çakır atölyesinde gerçekleştirildi. Yapıtların fotoğrafları Barış Özçetin tarafından çekildi.